Keystone logo
Rakousko

Studie MBA v Rakousko 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  452
 • Podíl na inženýrských sítích

  80
 • Internetové předplatné

  33
 • Místní doprava

  47

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  8
 • Lístek do kina

  12
 • Pinta místního piva

  4

O Rakousko

Rakousko je země ležící ve střední Evropě, na hranici České republiky a Německa. Je domovem asi 8,5 milionu lidí. Země je známá pro své lázně a uvolněný životní styl v oblasti Alp, ale to je také silná ekonomika a významným kulturním centrem bodem pro region. Oblast má jedinečnou směs kultur, včetně německého, Bavarian, chorvatština, a maďarštině. Studenti, kteří chtějí studovat v Rakousku může často tak učinit, ale bude muset pochopit jejich možnosti a proces.

Studovat v Rakousko

Jaký typ podnikání studijní programy jsou k dispozici v Rakousku? Rakousku poskytuje širokou škálu obchodních studijních programů. Studenti se mohou přihlásit do bakalářského 's stupně. Tento typ programu bere tři k čtyři roky dokončit. Mnoho mezinárodních studenti mohou zapsat ve studijním programu Master 's. MBA studium v ​​Rakousku, jsou stejně jako ty, které za předpokladu, v celé Evropské unii. Zahraniční studenti mohou často zapsat do některého z těchto programů. Existuje mnoho typů opcí MBA k dispozici, včetně Global MBA a Executive MBA programů. Studenti pak mohou specializovat na jejich míru, aby se vešly jejich specifických potřeb, jako je zaměřená na mezinárodní obchod, marketing, cestovní ruch, nebo public relations. Kolik to náklady na dokončení MBA program v Rakousku? Vyučování pro programy MBA je velmi široká. Ve většině případů, náklady jsou přibližně stejná nebo o něco vyšší než u jiných evropských škol.Většina zahraničních studentů zapsat se do magisterských studijních programů s, které mají tendenci stát více než starý mládenec " s studijních oborů. Tyto programy obecně může být dokončena do dvou let. Jak je možné International Students přihlásit? Studenti, kteří mají zájem o konkrétní škole může podat žádost přímo do školy. Student pak, po schválení a ověření svých aktuálních pověření, může požádat o přijetí do země přes víza. Po absolvování zahraniční studenty, kteří se absolvent s obchodními studií titul v Rakousku, mohou najít zaměstnání v zemi poté, co absolvent. Nicméně, tam je konkurence pro takové zaměstnání. Studenti jsou často najímáni, když mají rozsáhlé vzdělání ve velmi soustředěná oblasti ekonomických studií. Vzdělávání v Rakousku je považována za vysokou kvalitu, což znamená, že mnozí studenti jsou schopni používat, že vzdělání jinde.Rakousko postgraduální studenti mohou často najít zaměstnání s různými společnostmi, které jsou přítomny zde. Kromě toho, mnoho se může rozhodnout o zahájení vlastního podnikání.

Visa Requirements

 1. Travel Visa C (""Schengenvisa""): entitles you to stay in Austria and in all other Schengen countries for a maximum of 90 days.
 2. Visa D (Austrian National visa, Aufenthaltsvisum D) - for stays of at least 91 days up to a maximum of 6 months; not necessary if you are a Japanese national.
 3. Aufenthaltsbewilligung Studierende (temporary residence permit for students) - for stays longer than 6 months.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Travel Visa C; Visa D; Aufenthaltsbewilligung Studierende

Cena a měna

EUR 71

 • For Visa C: 71 EUR
 • For Visa D: 176 EUR
 • For Residence Permit: 141 EUR

The prices can be subject to change.

Kdo může žádat o vízum?

Nationals of EU and EEA member countries, as well as Swiss nationals, do not need visas for Austria. When staying in Austria for longer than 3 months they, however, have to apply for a ""Lichtbildausweis für EWR-Bürger/innen"" which is a confirmation of registration at the immigration office within 3 months of entry to Austria.

Other foreigners have to apply for a residence permit for study purposes (Aufenthaltsbewilligung Studierende) at the Austrian representative authority before entry to Austria after receipt of the notification of admission.

Kde můžete žádost podat?

Austrian representative authority (embassy, consulate-general)

You have to apply for a student visa in person at the Austrian representative authority (embassy, consulate-general) before traveling to Austria.

webová stránka:

Jak provést aplikaci?

All visa applicants must appear in person at the Austrian embassy/consulate. Documents to be submitted for registration include:

 1. A fully completed and signed application form (available from the representative authority; can also be downloaded from the Internet)
 2. Valid passport (should be valid for the whole duration of your stay in Austria)
 3. Passport-sized colour photograph (between 3.5 x 4.5 cm and 4.0 x 5.0 cm)
 4. Birth certificate
 5. Certificate of good conduct (where available)
 6. Health insurance
 7. Notification of admission of the Austrian educational institution
 8. Proof of sufficient financial means to cover one’s living costs for 12 months in advance (for students up to 24 years of age: 426.57 EUR/month; for students over 24 years of age: 772.40 EUR/month (these amounts include the rent for the accommodation of up to 239.15 EUR in 2009), e.g.: savings bank book/account in Austria / declaration of guarantee of a person living in Austria/Travellers Cheques
 9. Proof of accommodation (rental agreement, accommodation agreement with a student hall of residence).

In Austria, it is compulsory to register with the municipal authorities (Meldeamt: Gemeindeamt, Magistratisches Bezirksamt) within three working days of entering the country.

Kdy byste měli podat žádost?

For short-term visas (visa D): Allow 15 days for processing. Visa applications should ideally be submitted at least 3-4 weeks prior to departure but no more than 3 months prior to departure.

For long-term visas: Your visa application will be sent to Austria and the decision has to be awaited in one’s home country - therefore the application should be submitted at least 3 months before the intended arrival in Austria. The general processing period for a Residence Permit is three to six months until you will receive a decision from the Austrian authority.

Only residence titles (residence permits (Aufenthaltsbewilligung) and settlement permits (Niederlassungsbewilligung) can be renewed in Austria. You have to apply for a renewal before the expiry of the original permit. Until a decision about the renewal has been taken you may – even after the expiry of your original permit – stay in Austria.

Doba zpracování

3 Months

Pracovní příležitosti

Nationals of the EU states, as well as Liechtenstein, Iceland, Norway, and Switzerland, do not need a work permit for working in Austria. If the work permit is granted these students are not restricted as regards the extent of their work, i.e. their permitted work is not limited to seasonal work or minimum income work (geringfügige Beschäftigung). One of the requirements for the work permit is that the vacancy cannot be filled by unemployed people registered with the employment service.

Students from Non-EU countries and Croatia are subject to the Act Governing the Employment of Foreign Nationals and require an employment permit (Beschäftigungsbewilligung). Students who are nationals of third countries get a work permit for up to 10 hours weekly if they are studying in Bachelor degree programs, students in Master degree programs are allowed to work with work permit up to 20 hours weekly. Full-time employment is possible for the periods during which no lectures take place. The work permit has to be applied for at the employment service (Arbeitsmarktservice, AMS) by the employer at least 6 weeks before the beginning of the employment and is only valid for a specific job with the specific employer.

Hodiny za týden

10

Proč potřebujete tento typ víza?

Your visa application may be rejected if you are not able to show proof of the required funds, or if you provide incorrect or incomplete documents.