Keystone logo

Studie MBA v Chorvatsko 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  228
 • Podíl na inženýrských sítích

  53
 • Internetové předplatné

  24
 • Místní doprava

  47

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  6
 • Lístek do kina

  5
 • Pinta místního piva

  2

O Chorvatsko

O Chorvatsku se nachází na pobřeží Jaderského moře v jihovýchodní Evropě, Chorvatsko sdílí hranice s Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Slovinskem. To vyhlásila nezávislost v roce 1991, a ačkoli to ještě trvalo několik let bojují ke stabilizaci, to je nyní pevná parlamentní demokracie. Zahrnuto v zemi je mnoho ostrovů v Jaderském moři; všichni spolu, Chorvatsko má 5.835 km pobřeží. Země kontroluje většinu pozemních cest mezi západní Evropou a tureckými úžin a Egejské moře. Podnebí je jak středomořské, stejně jako kontinentální, u druhé bytí více převládající a které vyvolávají chladnými zimami a horkými léty. Podél pobřeží, to je více mírné. Studium podnikání v Chorvatsku Ačkoli národní jazyk je chorvatština, vzhledem k tomu, že angličtina je považována za jazyk obchodu, můžete studovat podnikání v Chorvatsku v tomto jazyce na několika institucích.Najdete zde jak bakalářské a magisterské tituly v podnikání k dispozici, a některé školy nabízejí různé specializace, jako je marketing, řízení, financí, lidských zdrojů a informačních systémů. V některých případech, je instituce pobočka nebo pobočkou univerzity se sídlem v jiné zemi. Délka času to bude trvat, aby si váš titul v Chorvatsku bude záviset na konkrétním programu, který si vyberete. Obecně platí, že v bakalářském studijním programu trvat čtyři roky, zatímco magisterský titul je jeden nebo dva roky na délku. Studijní obory jsou často nastavit podle semestru kalendář s podzimní a jarní zasedání, obvykle od září do května; letní kurz rozvrh může být k dispozici nebo které jsou požadovány také. Jak je typické, on-line možnosti jsou pružnější. Náklady na své vzdělání se bude lišit v závislosti na tom, kde se rozhodnete ke studiu a typ programu, který jste se rozhodli pro. Bakalářském studijním programu se může pohybovat od asi 4375 do 5900 eur za rok.To nezahrnuje dodatečné poplatky, knihy, dodávky nebo životní náklady. Vyšetřovací poplatky za zámořských poboček také nejsou zahrnuty. Jeden-rok MBA program může stát dvakrát tolik, a tam může být volba pro částečný úvazek studie také. Získání obchodní titul v Chorvatsku je skvělá příležitost pro studenty, kteří mají zájem o práci v mezinárodním obchodě. To je obzvláště výhodné, pokud využijete stáží umístění, jako práce zde bude poskytovat příležitosti k učení byste nebyli schopni získat jinde. Jako stále se rozvíjející ekonomiky, bude obchodní klima tady být úplně jiný než v některých jiných zemích. Pokud zvolíte program, který má vztahy s institucemi v zahraničí, může se dále zlepšit svoji prodejnost o zaměstnání po ukončení studia.

Studovat v Chorvatsko

Visa Requirements

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Student Visa (Viza C) / Student Residence Permit

Cena a měna

HRK 500

The application fee for the temporary residence permit for the purpose of studying is 500 Kuna (around 65 EUR).

International students receiving a grant from the Croatian Ministry of Science, Education and Sports and the Agency for Mobility and EU Programs are exempted from this fee but they should pay for the cost of the issuance of the residence card in the amount of 240,00 HRK (approximately 35,00 EUR) and the duty stamp fee of 20,00 HRK (approximately 3,00 EUR).

Kdo může žádat o vízum?

International students who wish to study in Croatia must apply for a temporary residence permit if their stay in Croatia is for a period of more than 90 days.

Citizens of the European Union do not need a visa. However, a passport and an identity card are required. For everyone else, a visa is needed, which can be obtained from your nearest Croatian consulate.

Information on countries subject to the visa requirement can be found on the web site of the Croatian Ministry of Foreign and European Affairs: http://www.mvep.hr/en/consular-information/visas/visa-requirements-overview/

Kde můžete žádost podat?

Diplomatic Mission or Consulate of the Republic of Croatia

The visa application (Viza C) must be submitted to the diplomatic mission or consulate of the Republic of Croatia in the foreign national’s home country. The visa application can be submitted either in person or via e-mail.

webová stránka:

Jak provést aplikaci?

Candidates must fill in the visa application form (Viza C) and submit it along with the required documents to the Croatian embassy or consulate in their place of residence. Candidates can submit the application through email or in person.

The following documents must be submitted:

 • One-color photograph 35x45 mm
 • A valid passport and photocopy of a passport (non-EU citizens) or identity card (EU citizens)
 • Proof of secured housing (e.g. written proof of secured accommodation in the student dormitory or an apartment lease and proof of the landlord’s apartment ownership for students in private accommodation). Please note that upon your arrival in Croatia, within 48 hours, you have to register your address at the Foreigners Office at the local Police Administration Office. If you are staying at a hotel or student dormitory your address will be automatically registered.
 • Proof of health insurance
 • Proof of sufficient funds to support oneself: a scholarship or proof of having access to finances in the amount of at least 1,000 Kuna per month for 12 months. The proof of receiving a scholarship is issued by the legal entity granting the scholarship and the proof of finances is issued by a bank in the form of a bank statement.
 • Proof of admittance to a higher education institution in Croatia written in the Croatian language.

Kdy byste měli podat žádost?

Students submitting an application to the diplomatic mission or consulate of the Republic of Croatia in their home country should do so prior to their scheduled arrival in Croatia. The usual procedure can take three months or longer (including the time needed for all the necessary documents to be translated into Croatian). There is also a fast-track option for handling the application and students can request this at the diplomatic mission or consulate, in which case they pay a higher fee.

The temporary residence permit is usually granted for the duration of one year or for the duration of the academic year.

Doba zpracování

3 Months

Pracovní příležitosti

All full-time students at Croatian higher education institutions can apply for occasional student work. The same applies to international students.

In Croatia, the employment of full-time students is handled by the Student Service Center (Student Services) which has subsidiaries in all university towns and elsewhere.

International students attending short study programs (exchange students, guest students) have to check with the higher education institution they are applying to whether or not they are allowed occasional student work via the student service center and under which conditions.

If an international student is allowed occasional student work via the Student Service Center, she/he can register by coming in person to the Student Service Center and filling out a form.

Hodiny za týden

0

Proč potřebujete tento typ víza?

Your visa application may be rejected if you are not able to show proof of the required funds, or if you provide incorrect or incomplete documents.