Keystone logo
Brazílie

Studie MBA v Brazílie 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  174
 • Podíl na inženýrských sítích

  22
 • Internetové předplatné

  18
 • Místní doprava

  39

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  6
 • Lístek do kina

  6
 • Pinta místního piva

  1

O Brazílie

Známý jako domov amazonského deštného pralesa, Brazílie je největší zemí Latinské Ameriky. To je také největší portugalsky mluvící země na světě, což je rozdíl mezi portugalsky mluvících lidí. Brazílie také drží primát hraničí všechny země Jižní Ameriky, s výjimkou Ekvádoru a Chile. Vzhledem k tomu, Brazílie obsahuje svět "sedmou největší ekonomikou s HDP i kupní sílu, a je jedním ze světových 's nejrychleji rostoucí ekonomiky, podnikání v Brazílii je slibný pole. To je považováno za rozvíjející se světovou velmocí a je připraven, že má silné postavení ve světové ekonomice v blízké budoucnosti.

Studovat v Brazílie

Dnes, mnoho obchodních studentů se obrací do Brazílie, protože hledají obchodní titul od vznikajícího ekonomiky. Přesto, jak se obchodní titul v Brazílii přináší některé významné problémy. Ty, kteří uvažují třeba pán 's v podnikání z Brazílie pochopit tyto problémy. Většina univerzit nabízí programy MBA na částečný úvazek, ne na plný úvazek. Vysoké úrokové sazby z půjček pro studenty ztěžují národní studenti vykonávat na plný úvazek vzdělání v této oblasti, takže většina studentů pracující studenty. To znamená, že 's těžko říci, jak dlouho, konkrétně program bude trvat. Většina programů jsou nabízeny v portugalštině, takže znalost mateřského jazyka Brazílie je nezbytné pro úspěch v této oblasti. Brazílie má mnoho univerzit, ale jen hrstka jsou otevřeny pro mezinárodní studenty a jen hrstka mají programy MBA. Nalezení univerzitu, která dělá jak je výzvou pro ty, kteří chtějí studovat podnikání v Brazílii.Zákon směrnic a základy brazilské výchovy vyžaduje, aby všechny akademické roky, včetně vysokých škol, mají 200 dnů. Většina univerzit začíná jejich školní rok první týden v únoru, pak konec první týden v prosinci, s přestávkou dvoutýdenní v červenci na zimu. V severních oblastech Brazílie, ale školní rok, může z toho, že v severských zemích, začíná v září a končí v červnu. Akademické podmínky se nazývají buď období, nebo semestrů v Brazílii. Náklady na MBA v Brazílii se bude lišit v závislosti na zvoleném univerzitě. Stipendia jsou k dispozici. Po dokončení studia s titul MBA v Brazílii, můžete očekávat, že najít lepší pracovní příležitosti v podnicích po celé Jižní Americe.

Visa Requirements

All student visas in Brazil are called Temporary Visa IV, or VITEM-IV.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Student Visa (VITEM-IV)

Cena a měna

The prices for student visas to Brazil vary depending on the nationality of the applicant. The following cost can be subject to change:

 • For United Arab Emirates citizens: USD 95
 • For France citizens: USD 140
 • For United Kingdom citizens whose visa validity is up to 180 days: USD 40
 • For United Kingdom citizens whose visa validity exceeds 180 days: USD 195
 • For United States citizens: USD 160
 • For citizens from any other country: USD 40

Kdo může žádat o vízum?

All foreigners that want to study in Brazil - without any immigration goals or intent to perform paid activities that are not internships - need to apply for a student visa. The main requirement to get a student visa is that you are enrolled at a Brazilian university that is registered with the Ministry of Education in Brazil.

Kde můžete žádost podat?

At the nearest General Consulate or Brazilian Embassy

You can apply for a student visa to Brazil at the nearest General Consulate or Brazilian Embassy.

webová stránka:

Jak provést aplikaci?

You should consult your Consulate General's website to obtain a student visa application, a list of requirements, and to verify the application process and timetable. Definitely make the appointment with your consulate or embassy as soon as possible.

In order to apply for a VITEM-IV, it is necessary to prepare the following documentation:

 • Applicants passport which cannot expire within 6 months and must have at least two blank pages
 • One Visa Application Form per applicant, generated online
 • Two 3cm x 4cm sized photos
 • Proof of residence within the jurisdiction of the Consular Section of the Embassy for the past 12 months
 • Non-criminal record certificate issued by the applicant's local Police Department for applicants over the age of 18, issued less than 90 days before the application
 • Proof of scholarship, if not, proof of financial capability to pay for the whole duration of the course
 • Proof of enrollment in the institution certifying that the applicant will be attending a course of study, clearly stating the amount of class hours per week
 • Notarized birth certificate or declaration
 • Certificate issued by the previous education institution stating the level of schooling of the applicant
 • Should the applicant be under the age of 18 and not travel with their parents or guardians, a notarized copy of birth certificate sworn translated into Portuguese or English and an Authorization for Brazilian Visa Issuance for Minors signed by both parents or legal guardians at a public notary
 • Health insurance valid in Brazil offering coverage for treatment and hospitalization, or PB4 in case of students from Portugal

Kdy byste měli podat žádost?

The processing time can be quick and only take a couple of days, but this depends on the country.

The VITEM-IV are valid for up to one year at a time, depending on which course the student is enrolled in, and can be renewed as many times as necessary in order for the student to finish the course. The request for extending the visa must be done at a Federal Police Department or at the Ministry of Justice within 30 days before the current visa expires. In order to renew the visa after one year, you will need to show documentation from the university which proves you have reasonable attendance and performance to continue the course.

For interns, the student visa is valid for one year and cannot be renewed.

After the student visa is granted to the applicant, the student has three months to enter Brazil. After entering Brazil, the student has up to 30 days to register with the Federal Police Department of the city in which they will live.

Doba zpracování

Pracovní příležitosti

Those who come to Brazil with a VITEM-IV are not allowed to engage in paid activities that are not internships. However, foreign students that are willing to be interns in Brazil are allowed to perform paid activities. For internships of up to four months, there is no need for a formal link with a Brazilian educational institution. For internships lasting longer than four months, a formal link with a Brazilian education institution is mandatory.

Hodiny za týden

0

Proč potřebujete tento typ víza?