Keystone logo

Studie MBA v Švýcarsko 2023

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  1006
 • Podíl na inženýrských sítích

  74
 • Internetové předplatné

  55
 • Místní doprava

  82

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  15
 • Lístek do kina

  19
 • Pinta místního piva

  6

O Švýcarsko

Švýcarsko je rozmanitá země s množstvím příležitostí pro zahraniční studenty. Země, která se nachází v západní a centrální části Evropy, se nachází v blízkosti Itálii, Francii, Rakousku a Německu. S počtem obyvatel více než 8 milionů lidí, tato země je důležité z mnoha důvodů, včetně jeho jedinečné kultury a volného životního stylu bydlení. Má také nejvyšší nominální bohatství za dospělého na světě, což je jedna z nejdražších zemí na světě, k životu, a také jeden z nejbohatších míst. Pro ty studenty, kteří se chtějí stát součástí země 's neuvěřitelné obchodní a ekonomický růst, zapsal do programu MBA může být ideální první krok.

Studovat v Švýcarsko

Studenti, kteří se chtějí přihlásit do obchodních studií ve Švýcarsku, tak mohou učinit přes zemi Programy 's MBA. Široká škála možností existují, včetně programů pro řízení, marketing, lidské zdroje, bankovnictví, a ještě mnohem více. Většina studující ve Švýcarsku studenti začít tím, že zápis jako vysokoškolák. Most získá bakalářský 's titul úrovni jako první krok v procesu. Odtud, mnoho jednotlivců vstup do pracovního procesu, práce v učebních oborech. Nicméně, tam je rostoucí poptávka a zájem na pokračování pokročilé vzdělávání. To je místo, kde MBA programy stávají cenné. Co můžete očekávat od Business Studies ve Švýcarsku jako mezinárodní studentské? Zahraniční studenti jsou často přivítal na univerzitách ve Švýcarsku. Mějte na paměti, že většina škol zde nabízejí obchodní studie, výjimku pro odborné školy s velmi specifickým zaměřením.Studenti, kteří se zapíší do programu MBA stráví mezi dvěma čtyř let získat jejich vzdělání, v závislosti na tom, zda půjdou plný nebo částečný úvazek. Náklady na tyto programy má tendenci měnit, ale to je také dražší než většina jiných univerzitách stejné ráže v celé Evropě. Pro registraci do těchto programů, budou studenti muset nejdříve vztahovat na jeden z mnoha programů a vysokých škol jsou k dispozici, včetně možností, jako je Bern Univerzita aplikovaných věd, Evropské univerzity a univerzity v Basileji. Jakmile jedinec dostal souhlas k účasti na škole, on nebo ona může žádat o vízum. Co může International Students očekávat, poté, co absolvoval? Absolvování obchodní studijních programů ve Švýcarsku, může top studenti počítat na vyhledávání související s podnikáním pracovních míst v zemi , To může zahrnovat práci v tradičních obchodním prostředí, tak i ve vládních pozicích v oblasti financí.Soutěž o tato místa mohou být značné, i když, což je o něco těžší pro studenty najít zaměstnání v oboru, který touží.

Visa Requirements

 1. C visa – for short courses (summer schools, language schools) that last for up to three months.
 2. D visa – for courses that last longer than three months.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

C visa; D visa

Cena a měna

EUR 0

For a student visa, the application is free of charge; however, there might be some exceptions.

Kdo může žádat o vízum?

Although Switzerland is not a member of the EU, it allows EU citizens to attend university in the country. Students that do not have EU/EEA nationality must contact the Swiss embassy or consulate in their home country to apply for a visa prior to entering the country.

For courses of up to three months – summer courses, language schools – you may need a short-term Schengen C visa; for courses longer than three months, you may need a long-term national D visa.

You cannot come to Switzerland on a three-month tourist visa and change it to a student residence permit after you have arrived in Switzerland. Thus, even if you are exempt from needing an entry visa, such as Australia, Canada, New Zealand, Japan, Malaysia, or Singapore nationals, you will still need to apply for a residence permit before you arrive if you plan to stay longer than 90 days.

All international students, including EU/EFTA citizens, will have to apply for a residence permit at a Residents Registration Office within 14 days after their arrival in Switzerland.

Kde můžete žádost podat?

Swiss embassy or consulate

You’ll need to apply for a visa through the Swiss embassy or consulate in your home country.

webová stránka:

Jak provést aplikaci?

When you have received confirmation of acceptance by a Swiss university or private school, you will need to contact the Swiss embassy in your country for information on entry formalities for Switzerland. You will have to show proof that you have adequate financial means to support yourself during your studies.

You will need to complete an application form and submit supporting documentation in French, German, or English, so you may need to translate your documents.

For short-term Schengen C visas, documentation includes:

 • a valid passport/travel ID;
 • proof of adequate financial resources to cover your costs while you’re in Switzerland;
 • healthcare/accident insurance;
 • confirmation of booked courses including fees paid;

if you’re under 18, a birth certificate and authorization to travel if coming to Switzerland alone, or copies of parents’ visas if they will be accompanying.

For a long-term D visa, documents will include:

 • a valid passport/travel ID;
 • proof of adequate financial resources to cover your costs while you’re in Switzerland, whether yourself or a sponsor, such as copies of bank statements or a letter from the bank;
 • proof of healthcare insurance which includes cover for accidents;
 • motivation letter outlining why you want to come to Switzerland to study and how this will be beneficial to your career;
 • confirmation of enrolment at a recognized Swiss educational institution;
 • confirmation of course fees paid;
 • your CV;
 • copies of previous educational certificates and diplomas;
 • a signed letter confirming that you will leave Switzerland at the end of the course.

You may also be asked to sit a language test to make sure that you will be able to follow lessons.

If you want to undertake postgraduate studies, you’ll need to submit proof that you’ve been admitted to a post-grad course and have the appropriate qualifications, sufficient financial means, and somewhere to live.

Kdy byste měli podat žádost?

You should schedule an appointment at the Swiss embassy or consulate in your area as soon as you get the acceptance letter from the Swiss educational institution. You should schedule the appointment for a visa interview as early as 6 months prior to the start of your studies but no later than ten weeks before your departure.

The processing times for short stay visa applications are 10-15 days; and eight to ten weeks for long-stay visas.

The length of the student visa depends on the length of your course. The residence permit is given for one year and can be renewed.

Doba zpracování

10 Weeks

Pracovní příležitosti

You may take up part-time work for up to 15 hours a week in term time and full-time during holidays, but only after you have lived in Switzerland for six months.

If you already hold a Master’s degree from a foreign university and you’re in Switzerland working for your Swiss university or institute, you don’t have to wait six months but can start work right away. Your employer will need to get a work permit for you. You will need to maintain your full-time student status and show that you are continuing to make progress in your studies.

After graduation, foreign students can stay in Switzerland for six months to look for work.

Hodiny za týden

15

Proč potřebujete tento typ víza?

Your visa application may be rejected if you are not able to show proof of the required funds, or if you provide incorrect or incomplete documents.